Пам’ятки Братського монастиря в Національному художньому музеї України

Январь 2, 2019
Автор: BreakFast

 

Виставковий проект «ЯВЛЕННЯ. Пам’ятки Братського монастиря» – це безпрецедентний випадок представлення мистецтва українського бароко за допомогою сучасних технологій, унікальне поєднання наукового дослідження завідувачки відділу давнього мистецтва НХМУ Галини Бєлікової та інноваційного дизайну експозиції художника Івана Світличного.

На що звернути увагу і де шукати?🔎
Хрест Петра Могили у третій залі виставки «Явлення».
Портрет Петра Могили у червоній залі постійної експозиції на першому поверсі.

На яке питання шукаємо відповідь? 🔎

Чи на портреті митрополита Київського, Галицького і всієї Русі зображено той самий напрестольний хрест, що експонується тепер на виставці?

 

Річ у тім, що художники 18 ст. дуже часто давали собі свободу у деталях малюнку, і не завжди достовірно зображували реальні предмети, а лише відштовхувалися від образу, давали волю фантазії. Так могло бути навіть тоді, коли йшлося про такий важливий сакральний предмет як, наприклад, хрест митрополита.
Отже, складна химерна форма реального хреста зі стилістичними рисами маньєризму і раннього бароко могла бути переосмисленою в уяві мистця. Чи все ж таки художник намалював інший хрест Петра Могили? Чи взагалі зобразив неіснуючий, вигаданий об’єкт?

 

Виставка належить до тих досліджень, які заповнюють білі плями в історії української культури. Головні експонати виставки об’єднані спільним походженням із Києво-Братського Богоявленського монастиря на Подолі, заснованого в 1615 році і знищеного в 1935 році. Вперше за 80 років ці артефакти презентовані в одному виставковому просторі, що дозволяє уявити масштаби культурного осередку, яким був монастир впродовж трьох століть.

 

Виставка належить до тих досліджень, які заповнюють білі плями в історії української культури. Головні експонати виставки об’єднані спільним походженням із Києво-Братського Богоявленського монастиря на Подолі, заснованого в 1615 році і знищеного в 1935 році. Вперше за 80 років ці артефакти презентовані в одному виставковому просторі, що дозволяє уявити масштаби культурного осередку, яким був монастир впродовж трьох століть.

Київське братство, а згодом і його обитель – Братський монастир – були важливими суб’єктами не лише церковного життя центрально-українських земель. У 1620 році гетьман Петро Сагайдачний вступив до братства разом з усім військом Запорозьким, що вичерпно характеризує політичну вагу таких громадських організацій, як братства. Київське братство стояло біля витоків Києво-Могилянської академії – одного із найстарших та найвпливовіших навчальних закладів тогочасної Східної Європи. З Братським монастирем пов’язана і меценатська діяльність гетьмана Івана Мазепи.

Окраса виставки – «Богоматір Братська», чудотворна ікона кінця 17-го століття, яка стала культовою через її особливу функцію – захист православної віри. На виставці експонується оригінальна ікона і шата до неї, відреставровані художницями-реставраторками НХМУ, а також численні списки з пам’ятки.

 

 

П’ять представлених на виставці барокових ікон із Братського монастиря написані наприкінці 17 ст., вони репрезентують тогочасну київську школу іконопису. З відкриттям та відновленням ікон Братського монастиря дослідники отримали підтвердження високої художньої якості київської іконописної школи, впливової на всьому східноєвропейському просторі.

 

 

Крім ікон і риз, на виставці представлені церковні реліквії — старовинні хрести, богослужбові книги, рака для мощей тощо. У процесі підготовки проекту музейним фахівцям вдалося точно атрибутувати низку золотарських і граверських творів, зокрема визначено авторство вроцлавського майстра Готтфріда Хайнтце і київських майстрів Матвія Наруновича та Івана Вінниковського. До проекту залучені твори Федора Левицького, київських граверів Іларіона Мигури, Івана Щирського, Степана Савицького. Особливий мистецький та історичний інтерес становлять коштовні хрести, подаровані Братському монастирю Константинопольським патріархом Феофаном, гетьманом Петром Сагайдачним та митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі Петром Могилою.

Цей великий міжмузейний проект став можливий завдяки підтримці справжніх друзів та Левів музею:

Юлії та Сергію Бадрітдіновим

Юлії та Анні Башлаковим

Стеллі Беньяміновій

Євгенії Білоусовій

Олександру Богуцькому

Володимиру Бородянському

Андрію Вавришу

Михайлові Василенку

Віталію Верещагіну

Павлу Гайдаю

Віктору Гордєєву

Ірині Іванчик

Марині Квашніній

Івану Литвину

Сергію Міщенку та Тетяні Пахомовій

Руслану Нонці

Юрію Костенку

Освітлення:

Компанія “Queensland”

Кураторка: Галина Бєлікова

Прес-тур виставкою з кураторкою: 22 грудня, 14.30

Виставка триватиме до 31 березня 2019

Комментарии 0

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.