Оберіг як мистецтво

Апрель 8, 2018
Автор: Break-Fast

 

 

Спонсор поетичного конкурсу на  Break{Fast} і фундатор StudioLux, — Тетяна Семененко, — впроваджує у творчість такий зовсім новий напрямок, як просвітницька вишивка. Пані Тетяна вишиває листівки українськими орнаментами і на вкладишах пояснює походження та ознаку всіх символів та кольорів українською та англійською мовами. 

Ці листівки вже досить популярні та впізнавані серед шанувальників як Beauty card by Tetiana SemenenkoЦі сувеніри можуть стати чудовими подарунками та оберегами. 

Як виникла ідея такого сувеніру? – ми запитали у самої пані Тетяни.

— Дуже часто і навіть — занадто часто все життя на очі потрапляли різноманітні східні ієрогліфі,  які всі  використовували де тільки можна. Останньою краплиною стали листівки з цими ж ієрогліфами, які чомусь розповсюджувались на фестивалі «Трипільське коло». Мене це навіть дратувало: бо в нас є своя прадавня символіка з потужною енергетикою, яка закодована в орнаментах. І ці орнаменти завжди використовувались в одязі, килимах, інших побутових речах.

пані Тетяна

Пройшов деякий час, і одного разу, коли ми з сім’єю подорожували  машиною по Європі, мене аж підкинуло. Це було якесь натхнення! Я зрозуміла, що треба просто більше розповідати  про символіку наших орнаментів, і вирішила, саме як я це буду робити.

І з’явився ось такий сувенір-оберіг, вишитий хрестом, оформлений в вигляді об’ємної листівки. 

Ми кожного дня бачимо орнамент в побуті: в речах, в одежі, інтер’єрі. Знаємо, що наш український орнамент – прадавній. Мені завжди хотілося дізнатися більше про семантику рослинного, геометричного, зооморфного орнаменту, і з’явився ось такий сувенір-оберіг.

І чоловік, і жінка, і дитина раді отримати в подарунок оригінальний сувенір ручної роботи та ще й з поясненнями рідних з дитинства символів, зроблений майстром з душею і любов’ю.

Сувенір-оберіг “Український орнамент” можна подарувати як листівку, надіслати поштою, повісити як картину-мініатюру на стіні.

 

Виглядає такий подарунковий орнамент, як інформаційна краса: з вкладишем – поясненням символів конкретного орнаменту конкретної листівки українською і англійською мовами. Розмір 172х125мм, пакування: п/е пакет. Ручна вишивка хрестом на натуральній тканині, оформлено в паспарту, декоративний дизайнерський картон.

зразок пояснювальних коментарів на кожній листівці

 

Та наразі в період цих Великодніх свят виникли нові колекції Beauty card by Tetiana Semenenko

Це чудовий набір Великодніх листівок з писанками, квітами, зайченятами, пташками та Великодніми кошиками. Нехай ці листівки-картинки ручної роботи, зроблені з душею і любов’ю, порадують ваших рідних. Побажання, записані в них, неодмінно здійсняться, бо це Великдень!

 

Також до вашого вибору на подарунок  такі нові колекції.

«Український орнамент. Рослинний». «Ukrainien ornament. Flora» .

Це червоно-чорний класичний орнамент. Рослинний орнамент розподіляється на суто жіночий (роза, лілея, калина, мак), чоловічий (дуб, дуб-калина) або для подружжя чи молодят (виноград).

 

Дуб і калина поєднують у собі символи сили і краси, але сили незвичайної, краси невмирущої.
Дуб –священне дерево, що уособлювало Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, розвитку, життя. 
Калина -дерево українського роду, червоні ягоди – символ крові, безсмертного роду, вогню і сонця. Дуб і калина — чудовий оберіг життєдайної сили свого роду.

Символіку хвилястої лінії або «безконечника», відомого ще з часів трипільської культури, пов’язують із символікою води. Це оберіг і знак родючості води. Орнамент означає життя, захист і надання життєвої сили всьому, що має рости на землі, надійно «відокремити» людину від негативного впливу. Це заклинання на щасливу долю, довге життя, багатство, здоров’я, велику родину і продовження буття.

 

Калина і лілея – суто жіночий орнамент. Червоні ягоди калини – символ крові, безсмертного роду, вогню і сонця, символ духовного життя жінки: її дівоцтво, любов, краса, шлюб, радість і горе. 

Лілея символізує дівочу красу, чистоту і цноту. Квітка лілеї хранить у собі таємницю життя: невід’ємною частиною орнаменту є листок і бутон, в цьому втілено народження, розвиток і безкінечність життя. Лілея — оберіг від хвороб, амулет для тих, хто лишає рідну домівку.

 

Роза, ружа – найулюбленіша квітка українців, що нагадує Сонце – Ра. Це символ вогняної крові, добробуту, дівочої вроди і доброзичливості. Рослинний орнамент з розою означає безкінечний сонячний рух з вічним відродженням. Квіти на ньому – це зірки, пов’язані між собою, котрі втілюють уяву людини про Всесвіт як гармонійну систему.

Символіку хвилястої лінії або «безконечника», відомого ще з часів трипільської культури, пов’язують із символікою води. Це оберіг і знак родючості води. Орнамент означає життя, захист і надання життєвої сили всьому, що має рости на землі, надійно «відокремити» людину від нега-тивного впливу. Це заклинання на щасливу долю, довге життя, багатство, здоров’я, велику родину і продовження буття.

 

Орнамент складається зі стилізованих зображень листя дуба та його плодів, що символізують розвиток, життя, зв’язок поколінь, сонячну чоловічу енергію, міць, силу і витривалість. Дуб шанували за красу і довговічність, могутню владу над злом. Він оберігав людину від усіляких напастей. Дуб – це священне дерево, втілення Світового дерева-прадуба, центр Всесвіту. 

Символіку хвилястої лінії або «безконечника », відомого ще з часів трипільської культури, пов’язують із символікою води. Це оберіг і знак родючості води. Орнамент мав означати життя, захист і надання життєвої сили всьому, що має рости на землі, а крім того, надійно «відокремити» людину від негативного впливу. Це заклинання на щасливу долю, довге життя, багатство, здоров’я, велику родину і продовження буття.

 

Калина —дерево українського роду, червоні ягоди – символ крові, безсмертного роду, вогню і сонця. Дуб і калина — чудовий оберіг життєдайної сили свого роду.
Символіку хвилястої лінії або «безконечника», відомого ще з часів трипільської культури, пов’язують із символікою води. Це водночас оберіг і знак родючості води.

 

Орнамент означає життя, захист і надання життєвої сили всьому, що має рости на землі, надійно «відокремити» людину від негативного впливу. Це заклинання на щасливу долю, довге життя, багатство, здоров’я, велику родину і продовження буття.

 

В основі рослинного орнаменту лежить культ поклоніння природі, рослині і прагнення перенести у вишивку красу природи. В Україні святили мак і ним обсівали людей і худобу, бо вірили, що мак має чарівну силу, яка захищає від усякого зла.

Ніжна трепетна квітка несе в собі незнищенну пам’ять роду. Дівчата вишивали узори маку на сорочках, а на голови клали віночки з семи маків, присягаючи цим зберегти й продовжити свій рід. Маки означають красу і молодість.

 

Цей орнамент складається зі стилізованих зображень листя дуба, що символізує розвиток, життя, зв’язок поколінь, сонячну чоловічу енергію, міць, силу і витривалість. Дуб шанували за красу і довговічність, могутню владу над злом. Він оберігав людину від усіляких напастей. 
Дуб – це священне дерево, втілення Світового дерева-прадуба, центр Всесвіту.

 

Виноград набув у народній культурі ознак святості. Орнамент з виноградною лозою та ягодами – символ плодючої життєвої ниви, на котрій разом працюють чоловік і жінка: сіяч і берегиня родоводу. Виноград – символ доброзичливості, братерства, сім’ї і вічного кохання.

 

Це суто жіночий орнамент роза і калина. Бажаний подарунок кожній жінці: коханій, мамі чи сестрі, дочці чи бабусі,подрузі,вчительці. Вбір за вами.

Роза, ружа, троянда – найулюбленіша квітка українців, що нагадує Сонце – Ра. Це символ вогняної крові, добробуту, дівочої вроди і доброзичливості.

Рослинний орнамент з розою означає безкінечний сонячний рух з вічним відродженням. Квіти на ньому – це зірки, пов’язані між собою, котрі втілюють уяву людини про Всесвіт як гармонійну систему.
Калина -дерево українського роду, червоні ягоди – символ крові, безсмертного роду, вогню і сонця, чудовий оберіг життєдайної сили свого роду.

 

Шипшина за походженням — дикий предок троянди, одна з найцінніших лікувальних рослин. Її вважали священною квіткою, яка дає життя та здоров’я. В орнаментах шипшина символізує красу і молодість.

Ружа, шипшина (нагадує Сонце – Ра) — це символ вогняної крові, добробуту, орнамент означає безкінечний сонячний рух з вічним відродженням. Квіти на ньому – це зірки, пов’язані між собою, котрі втілюють уяву людини про Всесвіт як гармонійну систему.

 

«Український орнамент. Геометричний». «Ukrainien ornament.Geo».

 Це червоно-чорний класичний орнамент. Геометричні орнаменти є найбільш древніми: коло, квадрат, ромб, трикутник, спіраль, хрест, сварга.

Кожен зі знаків і символів орнаменту має свою енергетику. 
Прямий хрест – уособлення Гармонії та взаємодії Духа (вертикаль) та Матерії (горизонталь). Хрест як символ самої Природи демонструє гармонійну роботу чотирьох стихій, що будують усі форми Життя. Прямий хрест – символ Сонця, Логосу, Творця, чоловічого начала. Косий хрест – уособлення жіночого начала, Місяця. 
Квадрати та ромби символізують Землю, а тому здавна вважаються знаками благополуччя, достатку. Ромб відноситься до символів родючості, запліднення.
У трикутнику втiлена iдея триєдностi природи Всесвiту: неба, Землi i людини. Цей знак також символiзує батька, матiр та дитину. Це — символ божественної Трiйцi. 
Крапка — це знак води, крові, знак зерна. 
Сварга (свастика), півсварги, S-мотиви — той же хрест, але в динаміці. Свою назву сварга отримала від санскритського слова “свастя”, що трансформувалося у слово “щастя”, а означає “вхід в Небеса”. Це один з найдавніших знаків доброго знамення, побажання добробуту, захисту. Півсварги жорстко тримає енергетичне поле людини, не дозволяє розсіюватись енергетиці.

 

 

«Український орнамент. Геометричний синій». Цей колір символізує небо та воду, фізичну та духовну чистоту. Синій колір завжди вважався чоловічим кольором. Також вишиванки такого кольору носили жінки, котрі вже не планували народжувати, або ж дівчатка, яким до заміжжя ще досить довго чекати.

 

«Український орнамент. Кольоровий». «Ukrainien ornament. Сolor».

Рослинні або квіткові орнаменти символізують процвітання, добробут, народження дітей.

Колір є основним фактором у будь-якій системі зцілення. Колір має силу й вагу.

Червоний колір – від сонця, чорний – від землі, зелений – від трав і листя, жовтий – від місяця і зір, синій – від неосяжного неба.

 

Даруючи такий сувенір рідним і знайомим, ми не тільки висловлюєм щирі побажання, ми звертаємося до народного мистецтва, свого коріння, наповнюємося їх енергією, і уже самі формуємо свій родовід, свою націю.

Читайте про значення символів орнаменту на вкладишах листівок. Вибір подарунка за вами. Будьте в гармонії та щасливих вам свят.

 

Комментарии 0

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.