Час пригадати колядки

Январь 5, 2017
Автор: Break-Fast

Щойно на небі сходить Зоря, колядники ходять від хати до хати, щоб сповістити людей про народження нового Сонця, і зображення цього сонця носять з собою. Це усім нам знайома «Різдвяна зірка».

Ця традиція збереглася й до сьогодні. Звісно, що такє свято варто зустрічати у храмі, але уся ця ніч — свята, тож не можна спати. А коли хтось заснув, колядники заходили у двір, будили господаря і співали його родині величальних пісень про сонце, місяць, зорі, народження Спасителя і вшановували піснями Богоматір.

Віктор Лужецький "Вертеп"

Віктор Лужецький «Вертеп»

За традицією, вшановують й усіх членів родини: господаря, господиню, хлопця, дівчину. Професійно колядують групами, попередньо розподіливши обов’язки на отамана «березу», «звіздаря», «міхоношу» та «ряджених». за класикою жанру — так колядують вже через тиждень — на Щедри йвечір. Все одно ця автентична театрлізована вистава перетворюється на цілий  мистично-молитовний процесс, в якому хазяї оселі не просто слухачі. Вони повинні приймати участь, відповідаючи на побажання та вітання (віншування) щедрим частуванням з «Голодної куті». Саме так називаеється пісна вчеря напередодні Різдва. Ці пісні й все дійство стали називати колядами або колядками. 

Михайло Онацько. "Коляда"

Михайло Онацько. «Коляда»

Але не слід плутати колядки (народні пісні) та коляди (пісні релігійного (церковного) змісту) — приурочені до одного з найголовніших християнських свят — Різдва Христового. В сучасних колядках архаїчні мотиви й образи переплилися з біблійними, поєти вигадують нові образи і художні трактовки. 

Та класикою, і навіть світовою — залишаються українські церковні співи та коляди авторського походження «Тиха ніч, свята ніч»«Нова радість стала»… Про їх стоврення і мандрування світом можна разказувати окремо. Та не забуваймо про наших маленьких колядників, які теж чекають на смачні вдячності. Звісно ж, отримати їх можна тільки після виконання Різдвяної колядки. Тож, нехай вчать. BreakFast відібрав нескладні та коротесенькі.  

 Коляд, коляд, колядниця.
Добра з медом паляниця.
А без меду не така,
Дайте, дядьку, п’ятака.
Як не дасте п’ятака,
Візьму бика за рога.
Не давайте копійки,
Бо порвуться кишеньки,
Будьте, люди, гонорові!
Дайте гроші паперові

 

Оксана Збруцька. «Колядники»

Я маленький пастушок,
Загорнувся в кожушок,
На скрипочці граю,
Вас всіх вітаю.
А ви, люди, чуйте,
Коляду готуйте –
Яблучка, горішки
Дітям на потішки

 

 


Віє вітер з гір
Та до вас у двір,
Проситься до хати
Заколядувати.
Ви його почуйте,
Смакоту готуйте!
Бога прославляйте,
Нас не забувайте!

(Л. Пронь)

 

Дмитро Крутоус. "Зимове місто"

Дмитро Крутоус. «Зимове місто»

Сніг на землю сипле тихо,
На душі велика втіха.
Віфліємська зірка сяє
Та Ісуса прославляє.

(Л. Антонова)

 

Олена Ривуцькая. «Зимова серія»

Щиро вас віншуєм нині!
Бог родився у яскині!
Ось він ручки простягає,
На добро благословляє,
Щоб жили ви в рідній хаті
І щасливі і багаті!

(Л. Пронь)

Ольга Кваша. "Коляда"

Ольга Кваша. «Коляда»

Комментарии 0

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.