Андре Моруа “Письма незнакомке”

Июль 3, 2018
Автор: Галина Гоцалюк

 

Або 220 сторінок, щоб вийти заміж.
Незважаючи на мінливість світових тенденцій, звертатись до повчань найвідоміших письменників, психологів та філолософів було завжди актуально.

Одним із авторитетних постатей ХХ століття є французький письменник Андре Моруа, який у своїх творах поєднував простоту викладу та глибокий зміст. У його творчому доробку є різні жанри: романізовані біографії, спогади, історичні нариси, життєписи, літературні есе. Але найбільше автор вподобав епістолярний жанр, висхідний до епохи класицизму, у якому створені відомі «Искусство беседы» та «Открытое письмо», що дозволило Моруа викликати довіру в читача під час обговорення складних життєвих питань. Цим творам також притаманна публіцистичність, відкритість, що письменнику дало змогу немовбито звернутися до молодого покоління з трибуни та поділитись накопиченими знаннями і життєвою мудрістю.

 

 

Звичайно, кожен твір є унікальним та вимагає уваги й глибокого аналізу, але варто зупинитись на “Письмах незнакомке”,- ще одному яскравому представнику епістолярного жанру. За  порадами багатьох жінок саме цей твір “допомагає вийти заміж”. І це не дивно, адже у поданій збірці листів до прекрасної жінки містяться ґрунтовні життєві поради, що торкаються абсолютно усіх жінок і є, були та будуть актуальними завжди. Моруа не лише роздумує над поведінкою та взаєминами між чоловіком та жінкою, але й наставляє та повчає прекрасну незнайомку, тобто повчає і нас, читачів ХХІ сторіччя.

Оригінальною є композиція твору. Вона складається з декількох десятків листів, а у кінці кожного спостерігаємо підсумок, який разом з усім вищесказаним виливається у чітку пораду. Чимось це нагадує “силу” байки — дидактичне зернятко написаного.

До кого ж, все-таки, звернені ці повчання безпосередньо  у “Письмах незнакомке”? І тут назва повністю себе виправдовує: до незнайомки. Ненароком помічений жіночий силует посеред партеру театру, тендітна невідома особа утворили в уяві письменника незабутній та загадковий образ прекрасної дами. Тут немає посилань до куртуазного кохання, Андре Моруа – напутник.

Він не розкрив нової формули стосунків, не продемонстрував нам нових філософських відкриттів, але нагадав жінкам про багато звичних речей, без яких залишатись гідними неможливо:

“Никогда не говорите о себе ничего дурного. Это сделают ваши друзья».

«Во Франции путь к сердцу мужчины проходит  через его ум»

«Нет ничего прекраснее на свете, чем брак, в котором все общее: любовь, духовные интересы, победы и поражения – словом, и дела, и чувства»

«Наслаждайтесь этим чудесным летом»

Ці листи є ще одним підтвердженням факту, що усе геніальне – просте. Слідувати навіть простим, на перший погляд, порадам іноді вимагає титанічних зусиль. Щоб схуднути, ми повинні менше їсти, щоб заробляти гроші – багато працювати.

 

Це неймовірно банально, але невже кожен, хто казав собі ці очевидні речі, одразу ж приводив себе у форму чи ставав багатим? За цим стоять цілі гераклові подвиги, боротьба з лінню, пошуки власної сили волі. І Андре Моруа для нас є тим самим нагадуванням, закликом до дії, до тієї простої дії, про яку чомусь всі забувають.  Його повчання не є ключем до успіху  в бізнесі, у спорті, — він роздумує над людським, над глибоким, над вічним.

«Хочете сподобатись людям – говоріть з ними про них самих». Чи не так? Як часто наш порив похвалитись своїм EGO є просто невпинним. Це та ще багато інших тез наставника є точними, але разом з тим витонченими. Усе написане безсумнівно повинно бути законспектованим і обдуманим, а не просто прочитаним. Корисно це буде зробити не лише жінкам, а й чоловікам, бо книга є вічноактуальним гайдом з питань зрозуміння логіки поведінки та психології представниць прекрасної статі.

Справжні леді просто зобов’язані звертатись до схожих творів ще під час навчання у школі, інституті. Там такому точно не вчать: теорема Піфагора чи правила пунктуації збагачують наш багаж знань, але почерпнуте з роботи письменника залишає відбиток на більш цінному – людських взаєминах. Ознайомлюючись з різноманітними шедеврами світової літератури, ми поповнюємо нашу скарбничку безцінних знань, що в подальшому формують  нашу поведінку і наш світогляд. Вищезазначений письменник та його творчий доробок, особливо “Письма незнакомке” – одна з незамінних складових розвиненої людини. Андре Моруа — геніальний психолог, чудовий представник класичної французької прози і, безперечно, рятівник безлічі жіночих особистостей.

 

Автор: Галина Гоцалюк  

Комментарии 1

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.