При новому форматі відносин з керуючими компаніями та ЖЕКами, мешканці багатоквартирних будинків будуть нести відповідальність за технічний та санітарний стан усіх житлових та не житлових приміщень.
Нагадуемо, що 01.07.2015 року вступив в дію Закон України від 14.05.2015 г. № 417-VIII «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку» (далі – Закон № 417). Про це докладно написано у нашому жовтневому матеріалі.
Нас запитують – що буде з бунками, в яких давно не проводився ремонт, навіть поточний?
У законі 417 передбачено, що житловий фонд, який знаходиться зараз на балансі комунальних підприємств, повинен бути списаний і переданий мешканцям у повному обсязі. З того часу, як це станеться – мешканці повинні будуть нести відповідальність за технічний і санітарний стан своїх будинків самостійно (колективно з усіма співмешканцями) у повному обсязі.
Це означає – що всі без виключення витрати на усунення несправностей, поточний та капітальний ремонти – ляжуть тягарем на кишені, а може й на руки вспіввласників майна. Зрозуміло, що будинки в країні відрізняються за своїм технічним станом і строком здачі в експлуатацію. Треба чесно зазначити, що старі або ж аварійні будинки, в яких до того ж мешкають незаможні верстви населення – не зможуть самотужки виконати роботи або зібрати достатньо коштів для найму відповідних спеціалістів з технічних та ремонтних робіт.
Але ж ми з вами всі роки незалежності сплачували комунальні платежі, окремий відсоток від яких передбачений на поточні і навіть капітальні ремонти. Правда – не усі знали свої права і не всі користалися ними.
Тож поки ще закон 417 не вступив у повну силу, ви можете скористатися тими положеннями в ЗУ, які дозволяють вам у цей період покращити стан ваших будинків. Звичайно – вам потрібно буде як мінімум ознайомитися з Законом України «Про житлово-комунальні послуги». У ньому є усі регламентовані роботи, які повинні виконувати ЖЄКи у ваших будинках.
З якими документами важливо ознайомитися?
Існуіють накази Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства.
Перший – «Про утвердження Правил утримування житлових будинків та прибудинкових територій» № 927/11207 від 25 серпня 2005 року. http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05
І другий – «Про затвердження Приблизного переліку послуг з утримання будинків, споруд, прибудинкових територій і послуг по ремонту приміщень, будинків, споруд» і№ 1046/9645 від 21 серпня 2004 року. http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1046-04
Також для киян важливими будуть такі документи – як розпорядження Киїівської горадміністрації від 9 березня 2011 року № 307 «Про впорядкування надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м.Києві». https://www.gioc.kiev.ua/files/File/307_2011.htm
І наказ Госжилкомунгоспу від 17 травня 2005 року № 76 «Про затверждення правил утримування житлових будинків та прибудинкових територій». http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05
Саме там і вказано, стосовно до яких частин вашого будинку мають бути застосовані регулярні поточні роботи, та як повинен підтримуватися технічний стан будинку – за рахунок ваших щомісячних платежів.
Як вже зазначалося (спилка на предідущую ст.) будинки відрізняються не тільки за плануванням (новобудови, «хрущовки», «сталінки») і типом форми власності, а й технічним станом.
Якщо у вас регулярно виходять з ладу ліфти, або не належно прогріваються батареї, або ж в занедбаному стані підвали та тече стеля на верхньому поверсі – варто звернути увагу на увесь будинок і, як мінімум, оглянути. В такому випадку ви хоча б будете знати – у кого знаходяться ключі від ваших нежитлових приміщень.
Як що ви не знаєте – до кого позиватися, зверніть увагу на ваші квітанції: там обов’язково буде вказаний отримувач ваших платежів – або комунальний ЖЕК, або комерційних ЖЕК, або керуюча компанія.
Ви можете узгодити дії з сусідами, написати спільну заяву, або ж навіть самостійно прийти в компанію, що вас обслуговує: і вам повинні приділити увагу і надати відповіді.
Ваші права та обов’язки прописані у Цивільному кодексі України, в ч.2 ст. 382: вам належить «право спільної власності на усі приміщення загального користування, призначених для забезпечення потреб усіх власників квартир» – не залежно від того – створили ви ОСББ чи ні .
До того ж, у відповідності до п. 2 ст. 10 Закону «Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків вже «є співвласниками допоміжних приміщень будинку, і допоміжні приміщення передані у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають». Вимагайте обслуговуючу компанію надати вам доступ до нежитлових та технічних приміщень будинку і звіт про стан будинку. Навіть якщо у вас немає на руках договору з цією конкретною обслуговуючою компанією.
Ось де які обов’язкові дії, які повинні проводитися у вашому будинку.
Сезонний огляд будинку і у випадку необхідності – ремонт:
— покрівлі;
— фасадів;
— трубопроводів на горищах і в підвальних приміщеннях;
— систем водопостачання та центрального опалення, їх регулювання і гідравлічні випробування ;
— вхідних дверей в під’їзд та їх утеплення .
Крім того — заміна труб загального стояка, електрощитків на сходовому майданчику і лампочок в під’їзді. Також в комунальну плату входить прибирання та ремонт підвалів, горищ та дахів будинку. Якщо вивчити уважно усі положення щодо обов’язав ЖЕКів та комунальних обслуговуючих компаній, то можна дізнатися, що вікна у під’їзді повинні регулярно митися.
Крім того, дуже важливо знати, що ЖЄКи і інші комунальні обслуговуючі компанії повинні не тільки підтримувати належній стан будинків у їх нежитловій частині, а й задовольняти потреби мешканців у ремонті безпосередньо у їхніх квартирах.
Наприклад, безоплатно ЖЕК повинен здійснювати заміну технічних засобів житлових будинків, у випадку, коли експлуатаційні строки перевищують:
— газові та електроплити — 20 років ;
— ванни сталеві — 25 років ;
— емальовані чавунні — 40 років ;
— унітази і змивні бачки — 20 років ;
— кухонні мийки і раковини — 15-30 років ;
— водорозбірні крани — 10 років ;
— дерев’яні рами — 40 років ;
— двері вхідні в квартиру — 40 років ;
— внутрішньо квартирні двері — 50 років ;
— підлога паркетна — 30-60 років ;
— з лінолеуму — 10 років ;
— з плиток — 10 років ;
— дощатий — 20-30 років .
Звичайно, багато хто навіть не знав про такі преференції за свої платежі. Але ще більше людей навіть не цікавилися своїми правами і робили ремонти та усі заміни самостійно.
А деякі, навіть отримували рішення судів за примусове стягнення боргу, що у них накопичився з причини економічної кризи та підвищення тарифів.
Та вдосконалити свої взаємовідносин с ЖЄКом, який претендує залишитися вашою обслуговуючою компанією і далі, ніколи не пізно.
Повторюємо, що все це має сенс доти, доки будинок не переданий вам на баланс згідно положення закону 417. Навіть, враховуючи невизначеність щодо прийняття закону у другому читанні, варто поспішати звернутися до свого ЖЄКу та Керучої компанії і запропонувати їм узгодити ваші взаємовідносини на взаємовигідних умовах.
Або ж в подальшому відмовитися від їх послуг відповідно до пунктів договорів.
Усіх нюансів, які приховані у договорах з теперішніми, та майбутніми надавачами послуг, ми торкнемося у наших подальших публікаціях.
Комментарии 0