Гарри Гаррисон

Май 14, 2017
Автор: Mestro

Доброго часу доби дорогий читачу. Від сьогодні я — «Mestro», буду знайомити вас із чудовим і чарівним світом фантастики та фентезі. Щомісяця я буду оглядати для вас нову серію книг, нещодавно мною прочитану, і висловлювати свою суб’єктивну думку. Не завжди ці книги будуть цікавими, не завжди я буду їх рекомендувати, але ви хоча б будете знати, що очікувати. Сподіваюсь з моєю допомогою кожен із вас знайде книги, в приємній компанії яких проведе не один десяток годин.

«Я могу рифмовать слова, но не умею писать стихи. Я знаю, что разница в этом есть, но понятия не имею, в чем она заключается»

Гарри Гаррисон «Я на своем посту» 

Перший автор про якого зайде мова – Гаррі Гаррісон, один із класиків американської фантастики. Першу повість написав коли йому було 31, в далекому 1956 році і творив до самої смерті в 2012. За роки творчості ним написано більше 200 повістей і 35 романів. Самі відомі серії книг за які він здобув світову популярність це «Мир Смерти» і «Стальная Крыса», саме про них буде йти далі мова.

 

«Удивительные вещи можно вбить человеку в голову, если колотить по ней с малолетства»

Гарри Гаррисон «Месть стальной крысы» 

       Написана вище цитата добре описує головну «фішку», «ізюминку», те чому 2 серії книг Гаррі Гаррісона: «Мир Смерти» і «Стальная Крыса» можуть бути цікаві сучасному читачеві. Ці серії книг об’єднані одним світом. Світом далекого майбутнього, де людство заселило свій рукав Галактики, а потім.. а потім настала «Темная Эпоха», епоха, після якої всі зв’язки між світами було розірвано і кожен виживав як міг, кожен своїм шляхом. І це саме цікаве для мене в цих книгах — багато планет деградувало, різні планети мають різний технологічний, культурний, соціальний і навіть моральний розвиток. На кожній планеті свої правила поведінки, свої традиції, своя культура, своя мораль. Автор часто задавав собі запитання: » А що якщо..» Якщо планету заселяють одні жінки? А якщо одні роботи? Що буде коли місця проживання жінок і чоловіків суворо розмежовано? Що якщо всі жителі планети наркомани? Що якщо вищою цінністю для жителів є сила, обман і підступність? Саме такі моменти роблять книги цікавими. В іншому ж це класична стара фантастика, де людство з легкістю подорожує по космосу за допомогою комп’ютерів на перфокартах. 

 

«Банки предназначены для грабителей и налоговой полиции — чтобы облегчать им работу.»

Гарри Гаррисон «Стальная Крыса поет блюз» 

       Джим де-Гріз головний герой серії книг «Стальная Крыса» — крадій, який вважає що його професія допомагає людству. Він постійно думає де б ще збагатитися і не представляє собі життя без хитрої крадіжки, і пляшки міцної випивки. Він цілковитий пацифіст, який нікого ніколи не вбивав, але все-одно завдяки хитрості і гострому розуму умудрився декілька разів спасти Галактику. 

«Игроки, не умеющие владеть собой, долго не живут»

Гарри Гаррисон «Неукротимая планета» 
       Язон динАльт — герой серії книг «Мир Смерти». Ця серія сподобалась мені дещо більше, головний герой гравець, він постійно грає із судьбою і його звична ставка – його життя. Язон не такий пацифіст, як Джим, хоча теж далеко не любитель силових рішень проблем, але інколи ситуація заставляє. Головного героя часто заносить галактичним вітром пригод на різні незвичайні планети і в різні дивні місця, прямо як його тезку із грецький міфів(якщо ви знайомі із міфом про Аргонавтів, з міфом про Ясона і Золоте Руно – ви отримаєте додаткове задоволення від читання). Язон також завдяки своєму розуму і силі своїй войовничих друзів(от кого точно пацифістами не назвеш) декілька разів спасав Галактику, як же інакше? Нажаль серія завершилась без логічної кінцівки, явно напрошується продовження, деякі сюжетні лінії залишилися не закритими, але тим не менш остання книга мені сподобалась.

     

Гарри Гаррисон

Підсумовуючи можу сказати, що ці книги варто читати лише тоді коли немає альтернативи або якщо вас дуже цікавлять соціальні експерименти проведені силою фантазії автора на сторінках даних книг. Книги можливо були геніальними і культовими в свій час.. але цей час уже минув. В них немає тої динаміки, яка присутня в більшості сучасної фантастики.

Місцями автор не послідовний, забуває про певні дрібниці написані раніше, місцями певні факти міняються, а деякі події взагалі не можливо зрозуміти, як так все обернулось, але це не сильно заважає і мало впливає на загальне враження. Зате в певних місцях, особливо при описі культури нової планети, автор тратив багато зусиль, щоб усе детально продумати і красиво обґрунтувати для читачів.
Моя суб’єктивна оцінка – 7,5 із 10.

 

 

Для тих хто зацікавився даними книгами приводжу повний перелік всіх книг:

Серия Стальная Крыса (Stainless Steel Rat)

Список соответствует внутренней хронологии цикла

  1. Рождение Стальной Крысы (A Stainless Steel Rat is Born) (1985)
  2. Стальная Крыса идет в армию (The Stainless Steel Rat Gets Drafted)(1987)
  3. Стальная Крыса поет блюз (The Stainless Steel Rat Sings the Blues)(1994)
  4. Стальная Крыса (The Stainless Steel Rat)(1966)
  5. Месть Стальной Крысы (The Stainless Steel Rat’s Revenge)(1970)
  6. Стальная Крыса спасает мир (The Stainless Steel Rat Saves the World)(1972)
  7. Ты нужен Стальной Крысе (The Stainless Steel Rat Wants You)(1978)
  8. Стальную Крысу — в Президенты! (The Stainless Steel Rat for President)(1982)
  9. Стальная Крыса отправляется в ад (The Stainless Steel Rat Goes to Hell)(1996)
  10. Стальная Крыса на манеже (The Stainless Steel Rat Joins the Circus)(1998)
  11. Новые приключения Стальной Крысы (The Stainless Steel Rat Returns)(2010)

Серия Мир смерти (Deathworld)

  1. Неукротимая планета (Deathworld) (1960)
  2. Специалист по этике (The Ethical Engineer) (1964)
  3. Конные Варвары (Horse Barbarians) (1968)
  4. Линкор в нафталине (The Mothballed Spaceship) (рассказ, 1973)
  5. Возвращение в Мир Смерти (Return to Deathworld). (1998)
  6. Мир Смерти на пути богов. (1997)
  7. Мир Смерти против флибустьеров (Deathworld vs. Filibusters). [Состоит из 2-х книг: 1. Флибустьерский рай; 2. Ад для флибустьеров]. (1998)
  8. Мир Смерти и твари из Преисподней (The Creatures from Hell). [Состоит из 2-х книг: 1. Люди страшнее монстров; 2. Парад феноменов]. (1999)
  9. Мир Смерти. Недруги по разуму (Deathworld 7: Foes in Intelligence).  (2001)

 

Комментарии 0

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.